venue burgee

Axiom Private Clients Spring Series 2024

Kinsale Yacht Club

event burgee

Results are provisional as of 14:45 on April 20, 2024 . SUBJECT TO PROTEST

1720 Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett Type/Model of Yacht
1st 1720 Matthews Helly Hansen IRL1770 Kinsale Yacht Club James Matthews     2.0 2.0 1.0     5.0 5.0 Cork 1720
2nd 1720 Dutch Gold IRL2020 Kinsale Yacht Club Michael O'Sullivan     3.0 1.0 2.0     6.0 6.0 Cork 1720
3rd 1720 1601 IRL1773 Kinsale Yacht Club Bobby Nash     1.0 3.0 3.0     7.0 7.0 Cork 1720

IRC Class 1 Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: TCF, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett Type/Model of Yacht
1st IRC Class 1 Nieulargo IRL 2129 RCYC Denis & Annamarie Murphy 1.024   1.0 1.0 1.0     3.0 3.0 Grand Soleil 40 B+C
2nd IRC Class 1 Reavra Too IRL3300 Kinsale Yacht Club Stephen Lysaght 0.955   2.0 RDGx 2.0 3.0     7.0 7.0 Elan 333
3rd IRC Class 1 Meridian IRL4076 Kinsale Yacht Club Thomas Roche 1.087   6.0 RDGx 4.0 2.0     12.0 12.0 Salona 45
4th IRC Class 1 Magnet Irl9896 RCYC Kieran O'Brien 0.933   3.0 RDGx 5.0 5.0     13.0 13.0 MG335
5th IRC Class 1 Swuzzlebubble KZ3494 RCYC James Dwyer 0.960   14.0 DNC 3.0 4.0     21.0 21.0 Farr Halftonner
6th IRC Class 1 Genesis IRL3330 Kinsale Yacht Club Gavin Lawlor 0.949   9.0 RDGx 7.0 7.0     23.0 23.0 Elan 333
7th IRC Class 1 Bateleur88 IRL 5693 RCYC Pat Tanner 0.966   7.0 RDGx 8.0 10.0 DPI1     25.0 25.0 Castro 3/4 Ton
8th IRC Class 1 Rosmarina IRL6766 RCYC Ronan Twomey 1.027   14.0 DNC 6.0 6.0     26.0 26.0 Beneteau 40.7
9th IRC Class 1 Tighey Boy IRL23315 SHSC Tony OBrien 1.009   5.0 RDGx 14.0 DNC 8.0     27.0 27.0 J109
10th IRC Class 1 Justus IRL2067 Kinsale Yacht Club Dan Buckley 1.004   4.0 RDGx 14.0 DNC 14.0 RET     32.0 32.0 J/109
11th IRC Class 1 Chancer IRL1583 Kinsale Yacht Club Michael Carroll 1.014   8.0 RDGx 14.0 RET 14.0 DNC     36.0 36.0 Elan 40
12th IRC Class 1 Alpaca IRL 36502 RCYC Paul/Deirdre Tingle 1.059   14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC     42.0 42.0 X4
12th IRC Class 1 Capella of Kinsale IRL3707 Kinsale Yacht Club Peter & Siobhan Ryan 1.0   14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC     42.0 42.0  

Echo Class 1 Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: NHC3, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett Type/Model of Yacht
1st Echo Class 1 Nieulargo IRL 2129 RCYC Denis & Annamarie Murphy 1.025 1.102 1.0 2.0 1.0     4.0 4.0 Grand Soleil 40 B+C
2nd Echo Class 1 Reavra Too IRL3300 Kinsale Yacht Club Stephen Lysaght 0.955 0.973 2.0 RDGx 3.0 6.0     11.0 11.0 Elan 333
3rd Echo Class 1 Magnet Irl9896 RCYC Kieran O'Brien 0.94 0.940 3.0 RDGx 6.0 3.0     12.0 12.0 MG335
4th Echo Class 1 Meridian IRL4076 Kinsale Yacht Club Thomas Roche 1.09 1.108 6.0 RDGx 5.0 2.0     13.0 13.0 Salona 45
5th Echo Class 1 Swuzzlebubble KZ3494 RCYC James Dwyer 0.965 0.974 14.0 DNC 4.0 5.0     23.0 23.0 Farr Halftonner
6th Echo Class 1 Capella of Kinsale IRL3707 Kinsale Yacht Club Peter & Siobhan Ryan 1.0 1.024 14.0 DNC 1.0 9.0     24.0 24.0  
7th Echo Class 1 Genesis IRL3330 Kinsale Yacht Club Gavin Lawlor 0.955 0.913 9.0 RDGx 8.0 7.0     24.0 24.0 Elan 333
8th Echo Class 1 Rosmarina IRL6766 RCYC Ronan Twomey 1.035 1.019 14.0 DNC 7.0 4.0     25.0 25.0 Beneteau 40.7
9th Echo Class 1 Bateleur88 IRL 5693 RCYC Pat Tanner 0.965 0.920 7.0 RDGx 9.0 9.0 DPI1     25.0 25.0 Castro 3/4 Ton
10th Echo Class 1 Tighey Boy IRL23315 SHSC Tony OBrien 1.01 0.967 5.0 RDGx 14.0 DNC 10.0     29.0 29.0 J109
11th Echo Class 1 Justus IRL2067 Kinsale Yacht Club Dan Buckley 1.01 1.010 4.0 RDGx 14.0 DNC 14.0 RET     32.0 32.0 J/109
12th Echo Class 1 Chancer IRL1583 Kinsale Yacht Club Michael Carroll 1.015 1.015 8.0 RDGx 14.0 RET 14.0 DNC     36.0 36.0 Elan 40
13th Echo Class 1 Alpaca IRL 36502 RCYC Paul/Deirdre Tingle 1.059 1.059 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC     42.0 42.0 X4

IRC Class 2 Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: TCF, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett Type/Model of Yacht
1st IRC Class 2 Diamond IRL6498 Kinsale Yacht Club Kieran Kelleher 0.895   1.0 1.0 1.0     3.0 3.0 1/4 tonne
2nd IRC Class 2 Flyover Irl4571 WHSC David Marchant 0.905   2.0 2.0 2.0     6.0 6.0 Sigma33
3rd IRC Class 2 Chameleon IRL152 Kinsale Yacht Club Padraig O'Donovan 0.89   4.0 3.0 3.0     10.0 10.0 Fastnet 34
4th IRC Class 2 An Fanai 1749 Kinsale Yacht Club Patrick Sparrow 0.904   6.0 DNC 4.0 4.0     14.0 14.0  
5th IRC Class 2 Valfreya IRL4297 Kinsale Yacht Club David Riome 0.895   3.0 6.0 DNC 6.0 DNC     15.0 15.0 Sigma 33 1.80

Echo Class 2 Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: NHC3, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett Type/Model of Yacht
1st Echo Class 2 Diamond IRL6498 Kinsale Yacht Club Kieran Kelleher 0.9 0.970 1.0 2.0 1.0     4.0 4.0 1/4 tonne
2nd Echo Class 2 Flyover Irl4571 WHSC David Marchant 0.905 0.958 2.0 1.0 2.0     5.0 5.0 Sigma33
3rd Echo Class 2 Chameleon IRL152 Kinsale Yacht Club Padraig O'Donovan 0.89 0.836 4.0 3.0 3.0     10.0 10.0 Fastnet 34
4th Echo Class 2 An Fanai 1749 Kinsale Yacht Club Patrick Sparrow 0.905 0.840 6.0 DNC 4.0 4.0     14.0 14.0  
5th Echo Class 2 Valfreya IRL4297 Kinsale Yacht Club David Riome 0.905 0.900 3.0 6.0 DNC 6.0 DNC     15.0 15.0 Sigma 33 1.80

IRC WS Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: TCF, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett Type/Model of Yacht
1st IRC WS Apache 1192C Kinsale Yacht Club Alan Mulcahy 0.841   1.0 1.0 1.0     3.0 3.0 Albin Express
2nd IRC WS Fast Buck IRL 9615 RCYC John O Connor 0.878   2.0 4.0 2.0     8.0 8.0 Impala 28 OOD
3rd IRC WS Swift IRL6801 Kinsale Yacht Club Dominic Falvey 0.813   5.0 2.0 6.0 RET     13.0 13.0 GK 24
4th IRC WS Sweet Dreams IRL3612 RCYC Batt/Helen O'Leary 0.965   4.0 3.0 6.0 RET     13.0 13.0 Jeanneau SO 36i performance
5th IRC WS Miss Charlie IRL19191 Kinsale Yacht Club Patrick Beckett 0.919   3.0 6.0 RET 6.0 DNC     15.0 15.0 Tofinou 8 1.70

Echo WS Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: NHC3, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett Type/Model of Yacht
1st Echo WS Apache 1192C Kinsale Yacht Club Alan Mulcahy 0.865 0.966 1.0 2.0 1.0     4.0 4.0 Albin Express
2nd Echo WS Fast Buck IRL 9615 RCYC John O Connor 0.885 0.890 2.0 6.0 2.0     10.0 10.0 Impala 28 OOD
3rd Echo WS Swift IRL6801 Kinsale Yacht Club Dominic Falvey 0.825 0.826 6.0 1.0 9.0 RET     16.0 16.0 GK 24
4th Echo WS Sweet Dreams IRL3612 RCYC Batt/Helen O'Leary 0.97 0.965 4.0 3.0 9.0 RET     16.0 16.0 Jeanneau SO 36i performance
5th Echo WS Miss Charlie IRL19191 Kinsale Yacht Club Patrick Beckett 0.93 0.947 3.0 9.0 RET 9.0 DNC     21.0 21.0 Tofinou 8 1.70
6th Echo WS Atlantis II IRL1563 Kinsale Yacht Club Edmond Power 0.96 0.867 7.0 5.0 9.0 DNC     21.0 21.0 Oceanis 373
7th Echo WS Hansemer IRL3706 Kinsale Yacht Club Anthony Scannell 0.99 0.982 9.0 DNC 4.0 9.0 RET     22.0 22.0 Hanse 370
8th Echo WS Val Kriss IRL3450 Kinsale Yacht Club Nigel Dann 0.93 0.912 5.0 9.0 DNC 9.0 DNC     23.0 23.0 First 345

Race 1 - 1720 Division

Race 1 results as per Redress Hearing

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Place Points Type/Model of Yacht
1 1720 1601 IRL1773 Kinsale Yacht Club Bobby Nash     1 1.0 Cork 1720
2 1720 Matthews Helly Hansen IRL1770 Kinsale Yacht Club James Matthews     2 2.0 Cork 1720
3 1720 Dutch Gold IRL2020 Kinsale Yacht Club Michael O'Sullivan     3 3.0 Cork 1720

Race 2 - 1720 Division - 14/04/2024

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 14.00
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Place Points Type/Model of Yacht
1 1720 Dutch Gold IRL2020 Kinsale Yacht Club Michael O'Sullivan     1 1.0 Cork 1720
2 1720 Matthews Helly Hansen IRL1770 Kinsale Yacht Club James Matthews     2 2.0 Cork 1720
3 1720 1601 IRL1773 Kinsale Yacht Club Bobby Nash     3 3.0 Cork 1720

Race 3 - 1720 Division

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Place Points Type/Model of Yacht
1 1720 Matthews Helly Hansen IRL1770 Kinsale Yacht Club James Matthews     1 1.0 Cork 1720
2 1720 Dutch Gold IRL2020 Kinsale Yacht Club Michael O'Sullivan     2 2.0 Cork 1720
3 1720 1601 IRL1773 Kinsale Yacht Club Bobby Nash     3 3.0 Cork 1720

Race 4 - 1720 Division

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Place Points Type/Model of Yacht
  1720 Matthews Helly Hansen IRL1770 Kinsale Yacht Club James Matthews         Cork 1720
  1720 Dutch Gold IRL2020 Kinsale Yacht Club Michael O'Sullivan         Cork 1720
  1720 1601 IRL1773 Kinsale Yacht Club Bobby Nash         Cork 1720

Race 5 - 1720 Division

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Place Points Type/Model of Yacht
  1720 Matthews Helly Hansen IRL1770 Kinsale Yacht Club James Matthews         Cork 1720
  1720 Dutch Gold IRL2020 Kinsale Yacht Club Michael O'Sullivan         Cork 1720
  1720 1601 IRL1773 Kinsale Yacht Club Bobby Nash         Cork 1720

Race 1 - IRC Class 1 Division

Race 1 results as per Redress Hearing

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.30
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points Type/Model of Yacht
1 IRC Class 1 Nieulargo IRL 2129 RCYC Denis & Annamarie Murphy 1.024   15:18:40 1.48.40 1.51.16 0.00.00 1.0 Grand Soleil 40 B+C
2 IRC Class 1 Reavra Too IRL3300 Kinsale Yacht Club Stephen Lysaght 0.955   15:28:05 RDGx 1.52.46 0.01.34 2.0 Elan 333
3 IRC Class 1 Magnet Irl9896 RCYC Kieran O'Brien 0.933   15:35:10 RDGx 1.56.47 0.05.54 3.0 MG335
4 IRC Class 1 Justus IRL2067 Kinsale Yacht Club Dan Buckley 1.004   15:26:45 RDGx 1.57.13 0.05.55 4.0 J/109
5 IRC Class 1 Tighey Boy IRL23315 SHSC Tony OBrien 1.009   15:28:09 RDGx 1.59.13 0.07.52 5.0 J109
6 IRC Class 1 Meridian IRL4076 Kinsale Yacht Club Thomas Roche 1.087   15:20:13 RDGx 1.59.48 0.07.51 6.0 Salona 45
7 IRC Class 1 Bateleur88 IRL 5693 RCYC Pat Tanner 0.966   15:35:24 RDGx 2.01.08 0.10.13 7.0 Castro 3/4 Ton
8 IRC Class 1 Chancer IRL1583 Kinsale Yacht Club Michael Carroll 1.014   15:29:36 RDGx 2.01.16 0.09.52 8.0 Elan 40
9 IRC Class 1 Genesis IRL3330 Kinsale Yacht Club Gavin Lawlor 0.949   15:43:19 RDGx 2.06.31 0.16.04 9.0 Elan 333
10 IRC Class 1 Swuzzlebubble KZ3494 RCYC James Dwyer 0.960     DNC     14.0 Farr Halftonner
10 IRC Class 1 Rosmarina IRL6766 RCYC Ronan Twomey 1.027   15:11:05 DNC     14.0 Beneteau 40.7
10 IRC Class 1 Alpaca IRL 36502 RCYC Paul/Deirdre Tingle 1.059     DNC     14.0 X4
10 IRC Class 1 Capella of Kinsale IRL3707 Kinsale Yacht Club Peter & Siobhan Ryan 1.0     DNC     14.0  

Race 2 - IRC Class 1 Division - 14/04/2024

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.30
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points Type/Model of Yacht
1 IRC Class 1 Nieulargo IRL 2129 RCYC Denis & Annamarie Murphy 1.024   14:27:47 0.57.47 0.59.10 0.00.00 1.0 Grand Soleil 40 B+C
2 IRC Class 1 Reavra Too IRL3300 Kinsale Yacht Club Stephen Lysaght 0.955   14:33:34 1.03.34 1.00.42 0.01.37 2.0 Elan 333
3 IRC Class 1 Swuzzlebubble KZ3494 RCYC James Dwyer 0.960   14:33:58 1.03.58 1.01.24 0.02.20 3.0 Farr Halftonner
4 IRC Class 1 Meridian IRL4076 Kinsale Yacht Club Thomas Roche 1.087   14:27:42 0.57.42 1.02.43 0.03.16 4.0 Salona 45
5 IRC Class 1 Magnet Irl9896 RCYC Kieran O'Brien 0.933   14:37:25 1.07.25 1.02.54 0.04.00 5.0 MG335
6 IRC Class 1 Rosmarina IRL6766 RCYC Ronan Twomey 1.027   14:32:35 1.02.35 1.04.16 0.04.58 6.0 Beneteau 40.7
7 IRC Class 1 Genesis IRL3330 Kinsale Yacht Club Gavin Lawlor 0.949   14:39:36 1.09.36 1.06.03 0.07.15 7.0 Elan 333
8 IRC Class 1 Bateleur88 IRL 5693 RCYC Pat Tanner 0.966   14:39:56 1.09.56 1.07.33 0.08.41 8.0 Castro 3/4 Ton
9 IRC Class 1 Tighey Boy IRL23315 SHSC Tony OBrien 1.009     DNC     14.0 J109
9 IRC Class 1 Justus IRL2067 Kinsale Yacht Club Dan Buckley 1.004     DNC     14.0 J/109
9 IRC Class 1 Chancer IRL1583 Kinsale Yacht Club Michael Carroll 1.014     RET     14.0 Elan 40
9 IRC Class 1 Alpaca IRL 36502 RCYC Paul/Deirdre Tingle 1.059     DNC     14.0 X4
9 IRC Class 1 Capella of Kinsale IRL3707 Kinsale Yacht Club Peter & Siobhan Ryan 1.0     DNC     14.0  

Race 3 - IRC Class 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:05
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points Type/Model of Yacht
1 IRC Class 1 Nieulargo IRL 2129 RCYC Denis & Annamarie Murphy 1.024   15:57:08 0:52:08 0:53:23 0:00:00 1.0 Grand Soleil 40 B+C
2 IRC Class 1 Meridian IRL4076 Kinsale Yacht Club Thomas Roche 1.087   15:57:29 0:52:29 0:57:03 0:03:22 2.0 Salona 45
3 IRC Class 1 Reavra Too IRL3300 Kinsale Yacht Club Stephen Lysaght 0.955   16:05:29 1:00:29 0:57:46 0:04:35 3.0 Elan 333
4 IRC Class 1 Swuzzlebubble KZ3494 RCYC James Dwyer 0.960   16:05:25 1:00:25 0:58:00 0:04:48 4.0 Farr Halftonner
5 IRC Class 1 Magnet Irl9896 RCYC Kieran O'Brien 0.933   16:07:21 1:02:21 0:58:10 0:05:08 5.0 MG335
6 IRC Class 1 Rosmarina IRL6766 RCYC Ronan Twomey 1.027   16:02:36 0:57:36 0:59:09 0:05:37 6.0 Beneteau 40.7
7 IRC Class 1 Genesis IRL3330 Kinsale Yacht Club Gavin Lawlor 0.949   16:09:55 1:04:55 1:01:36 0:08:40 7.0 Elan 333
8 IRC Class 1 Tighey Boy IRL23315 SHSC Tony OBrien 1.009   16:07:51 1:02:51 1:03:25 0:09:56 8.0 J109
9 IRC Class 1 Bateleur88 IRL 5693 RCYC Pat Tanner 0.966   16:13:10 DPI1 1:05:51 0:12:54 10.0 Castro 3/4 Ton
10 IRC Class 1 Justus IRL2067 Kinsale Yacht Club Dan Buckley 1.004     RET     14.0 J/109
10 IRC Class 1 Chancer IRL1583 Kinsale Yacht Club Michael Carroll 1.014     DNC     14.0 Elan 40
10 IRC Class 1 Alpaca IRL 36502 RCYC Paul/Deirdre Tingle 1.059     DNC     14.0 X4
10 IRC Class 1 Capella of Kinsale IRL3707 Kinsale Yacht Club Peter & Siobhan Ryan 1.0     DNC     14.0  

Race 4 - IRC Class 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.30
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Place Points Type/Model of Yacht
  IRC Class 1 Nieulargo IRL 2129 RCYC Denis & Annamarie Murphy 1.024       Grand Soleil 40 B+C
  IRC Class 1 Reavra Too IRL3300 Kinsale Yacht Club Stephen Lysaght 0.955       Elan 333
  IRC Class 1 Meridian IRL4076 Kinsale Yacht Club Thomas Roche 1.087       Salona 45
  IRC Class 1 Magnet Irl9896 RCYC Kieran O'Brien 0.933       MG335
  IRC Class 1 Swuzzlebubble KZ3494 RCYC James Dwyer 0.960       Farr Halftonner
  IRC Class 1 Genesis IRL3330 Kinsale Yacht Club Gavin Lawlor 0.949       Elan 333
  IRC Class 1 Bateleur88 IRL 5693 RCYC Pat Tanner 0.966       Castro 3/4 Ton
  IRC Class 1 Rosmarina IRL6766 RCYC Ronan Twomey 1.027       Beneteau 40.7
  IRC Class 1 Tighey Boy IRL23315 SHSC Tony OBrien 1.009       J109
  IRC Class 1 Justus IRL2067 Kinsale Yacht Club Dan Buckley 1.004       J/109
  IRC Class 1 Chancer IRL1583 Kinsale Yacht Club Michael Carroll 1.014       Elan 40
  IRC Class 1 Alpaca IRL 36502 RCYC Paul/Deirdre Tingle 1.059       X4
  IRC Class 1 Capella of Kinsale IRL3707 Kinsale Yacht Club Peter & Siobhan Ryan 1.0        

Race 5 - IRC Class 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.30
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Place Points Type/Model of Yacht
  IRC Class 1 Nieulargo IRL 2129 RCYC Denis & Annamarie Murphy 1.024       Grand Soleil 40 B+C
  IRC Class 1 Reavra Too IRL3300 Kinsale Yacht Club Stephen Lysaght 0.955       Elan 333
  IRC Class 1 Meridian IRL4076 Kinsale Yacht Club Thomas Roche 1.087       Salona 45
  IRC Class 1 Magnet Irl9896 RCYC Kieran O'Brien 0.933       MG335
  IRC Class 1 Swuzzlebubble KZ3494 RCYC James Dwyer 0.960       Farr Halftonner
  IRC Class 1 Genesis IRL3330 Kinsale Yacht Club Gavin Lawlor 0.949       Elan 333
  IRC Class 1 Bateleur88 IRL 5693 RCYC Pat Tanner 0.966       Castro 3/4 Ton
  IRC Class 1 Rosmarina IRL6766 RCYC Ronan Twomey 1.027       Beneteau 40.7
  IRC Class 1 Tighey Boy IRL23315 SHSC Tony OBrien 1.009       J109
  IRC Class 1 Justus IRL2067 Kinsale Yacht Club Dan Buckley 1.004       J/109
  IRC Class 1 Chancer IRL1583 Kinsale Yacht Club Michael Carroll 1.014       Elan 40
  IRC Class 1 Alpaca IRL 36502 RCYC Paul/Deirdre Tingle 1.059       X4
  IRC Class 1 Capella of Kinsale IRL3707 Kinsale Yacht Club Peter & Siobhan Ryan 1.0        

Race 1 - Echo Class 1 Division

Race 1 results as per Redress Hearing

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.30
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points Type/Model of Yacht
1 Echo Class 1 Nieulargo IRL 2129 RCYC Denis & Annamarie Murphy 1.025 1.025 15:18:40 1.48.40 1.51.23 0.00.00 1.0 Grand Soleil 40 B+C
2 Echo Class 1 Reavra Too IRL3300 Kinsale Yacht Club Stephen Lysaght 0.955 0.955 15:28:05 RDGx 1.52.46 0.01.27 2.0 Elan 333
3 Echo Class 1 Magnet Irl9896 RCYC Kieran O'Brien 0.94 0.940 15:35:10 RDGx 1.57.39 0.06.40 3.0 MG335
4 Echo Class 1 Justus IRL2067 Kinsale Yacht Club Dan Buckley 1.01 1.010 15:26:45 RDGx 1.57.55 0.06.28 4.0 J/109
5 Echo Class 1 Tighey Boy IRL23315 SHSC Tony OBrien 1.01 1.010 15:28:09 RDGx 1.59.20 0.07.52 5.0 J109
6 Echo Class 1 Meridian IRL4076 Kinsale Yacht Club Thomas Roche 1.09 1.090 15:20:13 RDGx 2.00.08 0.08.02 6.0 Salona 45
7 Echo Class 1 Bateleur88 IRL 5693 RCYC Pat Tanner 0.965 0.965 15:35:24 RDGx 2.01.01 0.09.59 7.0 Castro 3/4 Ton
8 Echo Class 1 Chancer IRL1583 Kinsale Yacht Club Michael Carroll 1.015 1.015 15:29:36 RDGx 2.01.24 0.09.52 8.0 Elan 40
9 Echo Class 1 Genesis IRL3330 Kinsale Yacht Club Gavin Lawlor 0.955 0.955 15:43:19 RDGx 2.07.19 0.16.41 9.0 Elan 333
10 Echo Class 1 Swuzzlebubble KZ3494 RCYC James Dwyer 0.965 0.965   DNC     14.0 Farr Halftonner
10 Echo Class 1 Capella of Kinsale IRL3707 Kinsale Yacht Club Peter & Siobhan Ryan 1.0 1.000   DNC     14.0  
10 Echo Class 1 Rosmarina IRL6766 RCYC Ronan Twomey 1.035 1.035 15:11:05 DNC     14.0 Beneteau 40.7
10 Echo Class 1 Alpaca IRL 36502 RCYC Paul/Deirdre Tingle 1.059 1.059   DNC     14.0 X4

Race 2 - Echo Class 1 Division - 14/04/2024

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.30
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points Type/Model of Yacht
1 Echo Class 1 Capella of Kinsale IRL3707 Kinsale Yacht Club Peter & Siobhan Ryan 1.000 1.068 14:40:59 0.55.59 0.55.59 0.00.00 1.0  
2 Echo Class 1 Nieulargo IRL 2129 RCYC Denis & Annamarie Murphy 1.025 1.057 14:27:47 0.57.47 0.59.14 0.03.10 2.0 Grand Soleil 40 B+C
3 Echo Class 1 Reavra Too IRL3300 Kinsale Yacht Club Stephen Lysaght 0.955 0.970 14:33:34 1.03.34 1.00.42 0.04.57 3.0 Elan 333
4 Echo Class 1 Swuzzlebubble KZ3494 RCYC James Dwyer 0.965 0.970 14:33:58 1.03.58 1.01.44 0.05.57 4.0 Farr Halftonner
5 Echo Class 1 Meridian IRL4076 Kinsale Yacht Club Thomas Roche 1.090 1.084 14:27:42 0.57.42 1.02.54 0.06.20 5.0 Salona 45
6 Echo Class 1 Magnet Irl9896 RCYC Kieran O'Brien 0.940 0.930 14:37:25 1.07.25 1.03.22 0.07.52 6.0 MG335
7 Echo Class 1 Rosmarina IRL6766 RCYC Ronan Twomey 1.035 1.011 14:32:35 1.02.35 1.04.46 0.08.30 7.0 Beneteau 40.7
8 Echo Class 1 Genesis IRL3330 Kinsale Yacht Club Gavin Lawlor 0.955 0.919 14:39:36 1.09.36 1.06.28 0.10.59 8.0 Elan 333
9 Echo Class 1 Bateleur88 IRL 5693 RCYC Pat Tanner 0.965 0.920 14:39:56 1.09.56 1.07.29 0.11.55 9.0 Castro 3/4 Ton
10 Echo Class 1 Tighey Boy IRL23315 SHSC Tony OBrien 1.010 1.010   DNC     14.0 J109
10 Echo Class 1 Justus IRL2067 Kinsale Yacht Club Dan Buckley 1.010 1.010   DNC     14.0 J/109
10 Echo Class 1 Chancer IRL1583 Kinsale Yacht Club Michael Carroll 1.015 1.015   RET     14.0 Elan 40
10 Echo Class 1 Alpaca IRL 36502 RCYC Paul/Deirdre Tingle 1.059 1.059   DNC     14.0 X4

Race 3 - Echo Class 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:05
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points Type/Model of Yacht
1 Echo Class 1 Nieulargo IRL 2129 RCYC Denis & Annamarie Murphy 1.057 1.102 15:57:08 0:52:08 0:55:06 0:00:00 1.0 Grand Soleil 40 B+C
2 Echo Class 1 Meridian IRL4076 Kinsale Yacht Club Thomas Roche 1.084 1.108 15:57:29 0:52:29 0:56:54 0:01:39 2.0 Salona 45
3 Echo Class 1 Magnet Irl9896 RCYC Kieran O'Brien 0.930 0.940 16:07:21 1:02:21 0:57:59 0:03:06 3.0 MG335
4 Echo Class 1 Rosmarina IRL6766 RCYC Ronan Twomey 1.011 1.019 16:02:36 0:57:36 0:58:14 0:03:06 4.0 Beneteau 40.7
5 Echo Class 1 Swuzzlebubble KZ3494 RCYC James Dwyer 0.970 0.974 16:05:25 1:00:25 0:58:36 0:03:36 5.0 Farr Halftonner
6 Echo Class 1 Reavra Too IRL3300 Kinsale Yacht Club Stephen Lysaght 0.970 0.973 16:05:29 1:00:29 0:58:40 0:03:40 6.0 Elan 333
7 Echo Class 1 Genesis IRL3330 Kinsale Yacht Club Gavin Lawlor 0.919 0.913 16:09:55 1:04:55 0:59:40 0:04:57 7.0 Elan 333
8 Echo Class 1 Capella of Kinsale IRL3707 Kinsale Yacht Club Peter & Siobhan Ryan 1.068 1.024 16:11:20 0:59:20 1:03:22 0:07:44 9.0  
8 Echo Class 1 Bateleur88 IRL 5693 RCYC Pat Tanner 0.920 0.920 16:13:10 DPI1 1:02:43 0:08:16 9.0 Castro 3/4 Ton
10 Echo Class 1 Tighey Boy IRL23315 SHSC Tony OBrien 1.010 0.967 16:07:51 1:02:51 1:03:29 0:08:17 10.0 J109
11 Echo Class 1 Justus IRL2067 Kinsale Yacht Club Dan Buckley 1.010 1.010   RET     14.0 J/109
11 Echo Class 1 Chancer IRL1583 Kinsale Yacht Club Michael Carroll 1.015 1.015   DNC     14.0 Elan 40
11 Echo Class 1 Alpaca IRL 36502 RCYC Paul/Deirdre Tingle 1.059 1.059   DNC     14.0 X4

Race 4 - Echo Class 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.30
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Place Points Type/Model of Yacht
  Echo Class 1 Nieulargo IRL 2129 RCYC Denis & Annamarie Murphy 1.102 1.025     Grand Soleil 40 B+C
  Echo Class 1 Reavra Too IRL3300 Kinsale Yacht Club Stephen Lysaght 0.973 0.955     Elan 333
  Echo Class 1 Magnet Irl9896 RCYC Kieran O'Brien 0.940 0.94     MG335
  Echo Class 1 Meridian IRL4076 Kinsale Yacht Club Thomas Roche 1.108 1.09     Salona 45
  Echo Class 1 Swuzzlebubble KZ3494 RCYC James Dwyer 0.974 0.965     Farr Halftonner
  Echo Class 1 Capella of Kinsale IRL3707 Kinsale Yacht Club Peter & Siobhan Ryan 1.024 1.0      
  Echo Class 1 Genesis IRL3330 Kinsale Yacht Club Gavin Lawlor 0.913 0.955     Elan 333
  Echo Class 1 Rosmarina IRL6766 RCYC Ronan Twomey 1.019 1.035     Beneteau 40.7
  Echo Class 1 Bateleur88 IRL 5693 RCYC Pat Tanner 0.920 0.965     Castro 3/4 Ton
  Echo Class 1 Tighey Boy IRL23315 SHSC Tony OBrien 0.967 1.01     J109
  Echo Class 1 Justus IRL2067 Kinsale Yacht Club Dan Buckley 1.010 1.01     J/109
  Echo Class 1 Chancer IRL1583 Kinsale Yacht Club Michael Carroll 1.015 1.015     Elan 40
  Echo Class 1 Alpaca IRL 36502 RCYC Paul/Deirdre Tingle 1.059 1.059     X4

Race 5 - Echo Class 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.30
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Place Points Type/Model of Yacht
  Echo Class 1 Nieulargo IRL 2129 RCYC Denis & Annamarie Murphy 1.025 1.102     Grand Soleil 40 B+C
  Echo Class 1 Reavra Too IRL3300 Kinsale Yacht Club Stephen Lysaght 0.955 0.973     Elan 333
  Echo Class 1 Magnet Irl9896 RCYC Kieran O'Brien 0.94 0.940     MG335
  Echo Class 1 Meridian IRL4076 Kinsale Yacht Club Thomas Roche 1.09 1.108     Salona 45
  Echo Class 1 Swuzzlebubble KZ3494 RCYC James Dwyer 0.965 0.974     Farr Halftonner
  Echo Class 1 Capella of Kinsale IRL3707 Kinsale Yacht Club Peter & Siobhan Ryan 1.0 1.024      
  Echo Class 1 Genesis IRL3330 Kinsale Yacht Club Gavin Lawlor 0.955 0.913     Elan 333
  Echo Class 1 Rosmarina IRL6766 RCYC Ronan Twomey 1.035 1.019     Beneteau 40.7
  Echo Class 1 Bateleur88 IRL 5693 RCYC Pat Tanner 0.965 0.920     Castro 3/4 Ton
  Echo Class 1 Tighey Boy IRL23315 SHSC Tony OBrien 1.01 0.967     J109
  Echo Class 1 Justus IRL2067 Kinsale Yacht Club Dan Buckley 1.01 1.010     J/109
  Echo Class 1 Chancer IRL1583 Kinsale Yacht Club Michael Carroll 1.015 1.015     Elan 40
  Echo Class 1 Alpaca IRL 36502 RCYC Paul/Deirdre Tingle 1.059 1.059     X4

Race 1 - IRC Class 2 Division

Race 1 results as per Redress Hearing

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13.30
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points Type/Model of Yacht
1 IRC Class 2 Diamond IRL6498 Kinsale Yacht Club Kieran Kelleher 0.895   15:32:33 2.02.33 1.49.41 0.00.00 1.0 1/4 tonne
2 IRC Class 2 Flyover Irl4571 WHSC David Marchant 0.905   15:35:34 2.05.34 1.53.38 0.04.22 2.0 Sigma33
3 IRC Class 2 Valfreya IRL4297 Kinsale Yacht Club David Riome 0.895   15:41:04 2.11.04 1.57.18 0.08.31 3.0 Sigma 33 1.80
4 IRC Class 2 Chameleon IRL152 Kinsale Yacht Club Padraig O'Donovan 0.89   15:55:16 2.25.16 2.09.17 0.22.02 4.0 Fastnet 34
5 IRC Class 2 An Fanai 1749 Kinsale Yacht Club Patrick Sparrow 0.904     DNC     6.0  

Race 2 - IRC Class 2 Division - 14/04/2024

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13.30
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points Type/Model of Yacht
1 IRC Class 2 Diamond IRL6498 Kinsale Yacht Club Kieran Kelleher 0.895   14:38:05 1.08.05 1.00.56 0.00.00 1.0 1/4 tonne
2 IRC Class 2 Flyover Irl4571 WHSC David Marchant 0.905   14:37:30 1.07.30 1.01.05 0.00.10 2.0 Sigma33
3 IRC Class 2 Chameleon IRL152 Kinsale Yacht Club Padraig O'Donovan 0.89   14:47:29 1.17.29 1.08.58 0.09.01 3.0 Fastnet 34
4 IRC Class 2 An Fanai 1749 Kinsale Yacht Club Patrick Sparrow 0.904   14:48:09 1.18.09 1.10.39 0.10.45 4.0  
5 IRC Class 2 Valfreya IRL4297 Kinsale Yacht Club David Riome 0.895     DNC     6.0 Sigma 33 1.80

Race 3 - IRC Class 2 Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15:05
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points Type/Model of Yacht
1 IRC Class 2 Diamond IRL6498 Kinsale Yacht Club Kieran Kelleher 0.895   16:10:33 1:05:33 0:58:40 0:00:00 1.0 1/4 tonne
2 IRC Class 2 Flyover Irl4571 WHSC David Marchant 0.905   16:11:58 1:06:58 1:00:36 0:02:08 2.0 Sigma33
3 IRC Class 2 Chameleon IRL152 Kinsale Yacht Club Padraig O'Donovan 0.89   16:22:34 1:17:34 1:09:02 0:11:39 3.0 Fastnet 34
4 IRC Class 2 An Fanai 1749 Kinsale Yacht Club Patrick Sparrow 0.904   16:23:12 1:18:12 1:10:42 0:13:18 4.0  
5 IRC Class 2 Valfreya IRL4297 Kinsale Yacht Club David Riome 0.895     DNC     6.0 Sigma 33 1.80

Race 4 - IRC Class 2 Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13.30
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Place Points Type/Model of Yacht
  IRC Class 2 Diamond IRL6498 Kinsale Yacht Club Kieran Kelleher 0.895       1/4 tonne
  IRC Class 2 Flyover Irl4571 WHSC David Marchant 0.905       Sigma33
  IRC Class 2 Chameleon IRL152 Kinsale Yacht Club Padraig O'Donovan 0.89       Fastnet 34
  IRC Class 2 An Fanai 1749 Kinsale Yacht Club Patrick Sparrow 0.904        
  IRC Class 2 Valfreya IRL4297 Kinsale Yacht Club David Riome 0.895       Sigma 33 1.80

Race 5 - IRC Class 2 Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13.30
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Place Points Type/Model of Yacht
  IRC Class 2 Diamond IRL6498 Kinsale Yacht Club Kieran Kelleher 0.895       1/4 tonne
  IRC Class 2 Flyover Irl4571 WHSC David Marchant 0.905       Sigma33
  IRC Class 2 Chameleon IRL152 Kinsale Yacht Club Padraig O'Donovan 0.89       Fastnet 34
  IRC Class 2 An Fanai 1749 Kinsale Yacht Club Patrick Sparrow 0.904        
  IRC Class 2 Valfreya IRL4297 Kinsale Yacht Club David Riome 0.895       Sigma 33 1.80

Race 1 - Echo Class 2 Division

Race 1 results as per Redress Hearing

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13.30
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points Type/Model of Yacht
1 Echo Class 2 Diamond IRL6498 Kinsale Yacht Club Kieran Kelleher 0.9 0.935 15:32:33 2.02.33 1.50.18 0.00.00 1.0 1/4 tonne
2 Echo Class 2 Flyover Irl4571 WHSC David Marchant 0.905 0.923 15:35:34 2.05.34 1.53.38 0.03.42 2.0 Sigma33
3 Echo Class 2 Valfreya IRL4297 Kinsale Yacht Club David Riome 0.905 0.900 15:41:04 2.11.04 1.58.37 0.09.12 3.0 Sigma 33 1.80
4 Echo Class 2 Chameleon IRL152 Kinsale Yacht Club Padraig O'Donovan 0.89 0.841 15:55:16 2.25.16 2.09.17 0.21.20 4.0 Fastnet 34
5 Echo Class 2 An Fanai 1749 Kinsale Yacht Club Patrick Sparrow 0.905 0.905   DNC     6.0  

Race 2 - Echo Class 2 Division - 14/04/2024

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13.30
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points Type/Model of Yacht
1 Echo Class 2 Flyover Irl4571 WHSC David Marchant 0.923 0.950 14:37:30 1.07.30 1.02.18 0.00.00 1.0 Sigma33
2 Echo Class 2 Diamond IRL6498 Kinsale Yacht Club Kieran Kelleher 0.935 0.949 14:38:05 1.08.05 1.03.39 0.01.27 2.0 1/4 tonne
3 Echo Class 2 Chameleon IRL152 Kinsale Yacht Club Padraig O'Donovan 0.841 0.842 14:47:29 1.17.29 1.05.10 0.03.24 3.0 Fastnet 34
4 Echo Class 2 An Fanai 1749 Kinsale Yacht Club Patrick Sparrow 0.905 0.863 14:48:09 1.18.09 1.10.44 0.09.18 4.0  
5 Echo Class 2 Valfreya IRL4297 Kinsale Yacht Club David Riome 0.900 0.900   DNC     6.0 Sigma 33 1.80

Race 3 - Echo Class 2 Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15:05
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points Type/Model of Yacht
1 Echo Class 2 Diamond IRL6498 Kinsale Yacht Club Kieran Kelleher 0.949 0.970 16:10:33 1:05:33 1:02:12 0:00:00 1.0 1/4 tonne
2 Echo Class 2 Flyover Irl4571 WHSC David Marchant 0.950 0.958 16:11:58 1:06:58 1:03:37 0:01:29 2.0 Sigma33
3 Echo Class 2 Chameleon IRL152 Kinsale Yacht Club Padraig O'Donovan 0.842 0.836 16:22:34 1:17:34 1:05:19 0:03:41 3.0 Fastnet 34
4 Echo Class 2 An Fanai 1749 Kinsale Yacht Club Patrick Sparrow 0.863 0.840 16:23:12 1:18:12 1:07:29 0:06:07 4.0  
5 Echo Class 2 Valfreya IRL4297 Kinsale Yacht Club David Riome 0.900 0.900   DNC     6.0 Sigma 33 1.80

Race 4 - Echo Class 2 Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13.30
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Place Points Type/Model of Yacht
  Echo Class 2 Diamond IRL6498 Kinsale Yacht Club Kieran Kelleher 0.970 0.9     1/4 tonne
  Echo Class 2 Flyover Irl4571 WHSC David Marchant 0.958 0.905     Sigma33
  Echo Class 2 Chameleon IRL152 Kinsale Yacht Club Padraig O'Donovan 0.836 0.89     Fastnet 34
  Echo Class 2 An Fanai 1749 Kinsale Yacht Club Patrick Sparrow 0.840 0.905      
  Echo Class 2 Valfreya IRL4297 Kinsale Yacht Club David Riome 0.900 0.905     Sigma 33 1.80

Race 5 - Echo Class 2 Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13.30
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Place Points Type/Model of Yacht
  Echo Class 2 Diamond IRL6498 Kinsale Yacht Club Kieran Kelleher 0.9 0.970     1/4 tonne
  Echo Class 2 Flyover Irl4571 WHSC David Marchant 0.905 0.958     Sigma33
  Echo Class 2 Chameleon IRL152 Kinsale Yacht Club Padraig O'Donovan 0.89 0.836     Fastnet 34
  Echo Class 2 An Fanai 1749 Kinsale Yacht Club Patrick Sparrow 0.905 0.840      
  Echo Class 2 Valfreya IRL4297 Kinsale Yacht Club David Riome 0.905 0.900     Sigma 33 1.80

Race 1 - IRC WS Division

Race 1 results as per Redress Hearing

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 13.45
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points Type/Model of Yacht
1 IRC WS Apache 1192C Kinsale Yacht Club Alan Mulcahy 0.841   14:58:54 1.13.54 1.02.09 0.00.00 1.0 Albin Express
2 IRC WS Fast Buck IRL 9615 RCYC John O Connor 0.878   15:00:42 1.15.42 1.06.28 0.04.55 2.0 Impala 28 OOD
3 IRC WS Miss Charlie IRL19191 Kinsale Yacht Club Patrick Beckett 0.919   15:00:29 1.15.29 1.09.22 0.07.51 3.0 Tofinou 8 1.70
4 IRC WS Sweet Dreams IRL3612 RCYC Batt/Helen O'Leary 0.965   14:59:40 1.14.40 1.12.03 0.10.16 4.0 Jeanneau SO 36i performance
5 IRC WS Swift IRL6801 Kinsale Yacht Club Dominic Falvey 0.813   15:17:39 1.32.39 1.15.19 0.16.12 5.0 GK 24

Race 2 - IRC WS Division - 14/04/2024

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13.45
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points Type/Model of Yacht
1 IRC WS Apache 1192C Kinsale Yacht Club Alan Mulcahy 0.841   14:36:40 0.51.40 0.43.27 0.00.00 1.0 Albin Express
2 IRC WS Swift IRL6801 Kinsale Yacht Club Dominic Falvey 0.813   14:45:03 1.00.03 0.48.49 0.06.36 2.0 GK 24
3 IRC WS Sweet Dreams IRL3612 RCYC Batt/Helen O'Leary 0.965   14:37:41 0.52.41 0.50.50 0.07.39 3.0 Jeanneau SO 36i performance
4 IRC WS Fast Buck IRL 9615 RCYC John O Connor 0.878   14:43:09 0.58.09 0.51.03 0.08.40 4.0 Impala 28 OOD
5 IRC WS Miss Charlie IRL19191 Kinsale Yacht Club Patrick Beckett 0.919     RET     6.0 Tofinou 8 1.70

Race 3 - IRC WS Division

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 15:12
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points Type/Model of Yacht
1 IRC WS Apache 1192C Kinsale Yacht Club Alan Mulcahy 0.841   16:01:45 0:49:45 0:41:50 0:00:00 1.0 Albin Express
2 IRC WS Fast Buck IRL 9615 RCYC John O Connor 0.878   16:06:23 0:54:23 0:47:45 0:06:44 2.0 Impala 28 OOD
3 IRC WS Swift IRL6801 Kinsale Yacht Club Dominic Falvey 0.813     RET     6.0 GK 24
3 IRC WS Sweet Dreams IRL3612 RCYC Batt/Helen O'Leary 0.965     RET     6.0 Jeanneau SO 36i performance
3 IRC WS Miss Charlie IRL19191 Kinsale Yacht Club Patrick Beckett 0.919     DNC     6.0 Tofinou 8 1.70

Race 4 - IRC WS Division

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 13.45
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Place Points Type/Model of Yacht
  IRC WS Apache 1192C Kinsale Yacht Club Alan Mulcahy 0.841       Albin Express
  IRC WS Fast Buck IRL 9615 RCYC John O Connor 0.878       Impala 28 OOD
  IRC WS Swift IRL6801 Kinsale Yacht Club Dominic Falvey 0.813       GK 24
  IRC WS Sweet Dreams IRL3612 RCYC Batt/Helen O'Leary 0.965       Jeanneau SO 36i performance
  IRC WS Miss Charlie IRL19191 Kinsale Yacht Club Patrick Beckett 0.919       Tofinou 8 1.70

Race 5 - IRC WS Division

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 13.45
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Place Points Type/Model of Yacht
  IRC WS Apache 1192C Kinsale Yacht Club Alan Mulcahy 0.841       Albin Express
  IRC WS Fast Buck IRL 9615 RCYC John O Connor 0.878       Impala 28 OOD
  IRC WS Swift IRL6801 Kinsale Yacht Club Dominic Falvey 0.813       GK 24
  IRC WS Sweet Dreams IRL3612 RCYC Batt/Helen O'Leary 0.965       Jeanneau SO 36i performance
  IRC WS Miss Charlie IRL19191 Kinsale Yacht Club Patrick Beckett 0.919       Tofinou 8 1.70

Race 1 - Echo WS Division

Race 1 results as per Redress Hearing

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 13.45
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points Type/Model of Yacht
1 Echo WS Apache 1192C Kinsale Yacht Club Alan Mulcahy 0.865 0.933 14:58:54 1.13.54 1.03.55 0.00.00 1.0 Albin Express
2 Echo WS Fast Buck IRL 9615 RCYC John O Connor 0.885 0.927 15:00:42 1.15.42 1.07.00 0.03.28 2.0 Impala 28 OOD
3 Echo WS Miss Charlie IRL19191 Kinsale Yacht Club Patrick Beckett 0.93 0.947 15:00:29 1.15.29 1.10.12 0.06.45 3.0 Tofinou 8 1.70
4 Echo WS Sweet Dreams IRL3612 RCYC Batt/Helen O'Leary 0.97 0.969 14:59:40 1.14.40 1.12.26 0.08.46 4.0 Jeanneau SO 36i performance
5 Echo WS Val Kriss IRL3450 Kinsale Yacht Club Nigel Dann 0.93 0.912 15:05:22 1.20.22 1.14.44 0.11.38 5.0 First 345
6 Echo WS Swift IRL6801 Kinsale Yacht Club Dominic Falvey 0.825 0.798 15:17:39 1.32.39 1.16.26 0.15.10 6.0 GK 24
7 Echo WS Atlantis II IRL1563 Kinsale Yacht Club Edmond Power 0.96 0.879 15:12:41 1.27.41 1.24.11 0.21.06 7.0 Oceanis 373
8 Echo WS Hansemer IRL3706 Kinsale Yacht Club Anthony Scannell 0.99 0.990   DNC     9.0 Hanse 370

Race 2 - Echo WS Division - 14/04/2024

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13.45
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points Type/Model of Yacht
1 Echo WS Swift IRL6801 Kinsale Yacht Club Dominic Falvey 0.798 0.826 14:45:03 1.00.03 0.47.55 0.00.00 1.0 GK 24
2 Echo WS Apache 1192C Kinsale Yacht Club Alan Mulcahy 0.933 0.962 14:36:40 0.51.40 0.48.12 0.00.18 2.0 Albin Express
3 Echo WS Sweet Dreams IRL3612 RCYC Batt/Helen O'Leary 0.969 0.965 14:37:41 0.52.41 0.51.03 0.03.14 3.0 Jeanneau SO 36i performance
4 Echo WS Hansemer IRL3706 Kinsale Yacht Club Anthony Scannell 0.990 0.982 14:36:52 0.51.52 0.51.21 0.03.28 4.0 Hanse 370
5 Echo WS Atlantis II IRL1563 Kinsale Yacht Club Edmond Power 0.879 0.867 14:44:02 0.59.02 0.51.53 0.04.31 5.0 Oceanis 373
6 Echo WS Fast Buck IRL 9615 RCYC John O Connor 0.927 0.894 14:43:09 0.58.09 0.53.54 0.06.27 6.0 Impala 28 OOD
7 Echo WS Miss Charlie IRL19191 Kinsale Yacht Club Patrick Beckett 0.947 0.947   RET     9.0 Tofinou 8 1.70
7 Echo WS Val Kriss IRL3450 Kinsale Yacht Club Nigel Dann 0.912 0.912   DNC     9.0 First 345

Race 3 - Echo WS Division

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 15:12
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points Type/Model of Yacht
1 Echo WS Apache 1192C Kinsale Yacht Club Alan Mulcahy 0.962 0.966 16:01:45 0:49:45 0:47:52 0:00:00 1.0 Albin Express
2 Echo WS Fast Buck IRL 9615 RCYC John O Connor 0.894 0.890 16:06:23 0:54:23 0:48:37 0:00:51 2.0 Impala 28 OOD
3 Echo WS Swift IRL6801 Kinsale Yacht Club Dominic Falvey 0.826 0.826   RET     9.0 GK 24
3 Echo WS Sweet Dreams IRL3612 RCYC Batt/Helen O'Leary 0.965 0.965   RET     9.0 Jeanneau SO 36i performance
3 Echo WS Miss Charlie IRL19191 Kinsale Yacht Club Patrick Beckett 0.947 0.947   DNC     9.0 Tofinou 8 1.70
3 Echo WS Atlantis II IRL1563 Kinsale Yacht Club Edmond Power 0.867 0.867   DNC     9.0 Oceanis 373
3 Echo WS Hansemer IRL3706 Kinsale Yacht Club Anthony Scannell 0.982 0.982   RET     9.0 Hanse 370
3 Echo WS Val Kriss IRL3450 Kinsale Yacht Club Nigel Dann 0.912 0.912   DNC     9.0 First 345

Race 4 - Echo WS Division

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 13.45
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Place Points Type/Model of Yacht
  Echo WS Apache 1192C Kinsale Yacht Club Alan Mulcahy 0.966 0.865     Albin Express
  Echo WS Fast Buck IRL 9615 RCYC John O Connor 0.890 0.885     Impala 28 OOD
  Echo WS Swift IRL6801 Kinsale Yacht Club Dominic Falvey 0.826 0.825     GK 24
  Echo WS Sweet Dreams IRL3612 RCYC Batt/Helen O'Leary 0.965 0.97     Jeanneau SO 36i performance
  Echo WS Miss Charlie IRL19191 Kinsale Yacht Club Patrick Beckett 0.947 0.93     Tofinou 8 1.70
  Echo WS Atlantis II IRL1563 Kinsale Yacht Club Edmond Power 0.867 0.96     Oceanis 373
  Echo WS Hansemer IRL3706 Kinsale Yacht Club Anthony Scannell 0.982 0.99     Hanse 370
  Echo WS Val Kriss IRL3450 Kinsale Yacht Club Nigel Dann 0.912 0.93     First 345

Race 5 - Echo WS Division

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 13.45
Rank Division Name of Yacht Sail Number Yacht Club HelmName Rating Next Race Rating Place Points Type/Model of Yacht
  Echo WS Apache 1192C Kinsale Yacht Club Alan Mulcahy 0.865 0.966     Albin Express
  Echo WS Fast Buck IRL 9615 RCYC John O Connor 0.885 0.890     Impala 28 OOD
  Echo WS Swift IRL6801 Kinsale Yacht Club Dominic Falvey 0.825 0.826     GK 24
  Echo WS Sweet Dreams IRL3612 RCYC Batt/Helen O'Leary 0.97 0.965     Jeanneau SO 36i performance
  Echo WS Miss Charlie IRL19191 Kinsale Yacht Club Patrick Beckett 0.93 0.947     Tofinou 8 1.70
  Echo WS Atlantis II IRL1563 Kinsale Yacht Club Edmond Power 0.96 0.867     Oceanis 373
  Echo WS Hansemer IRL3706 Kinsale Yacht Club Anthony Scannell 0.99 0.982     Hanse 370
  Echo WS Val Kriss IRL3450 Kinsale Yacht Club Nigel Dann 0.93 0.912     First 345

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DPI11 point discretionary penalty
RDGxRedress based on Finishing Time
RETRetired


www.kyc.ie

Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com