event burgee venue burgee

Barry Ryan Civil Engineering Series

www.kyc.ie

Results are provisional as of 21:24 on June 29, 2022

Echo 1 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: NHC3, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Class SailNo Helm/Owner Handicap Next Race Handicap Race 1 Race 2 Total Nett
1st Echo 1 Justus   IRL2067 Dan Buckley 0.882 0.991 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Echo 1 Chancer   IRL1583 Carroll Brothers 1.011 1.036 2.0 2.0 4.0 4.0
3rd Echo 1 Godot   IRL4475 John Godkin 1.097 1.080 3.0 3.0 6.0 6.0
4th Echo 1 Reavra Too   IRL3300 Stephen Lysaght 1.006 0.964 4.0 4.0 8.0 8.0
5th Echo 1 Y-Dream   IRL2820 Sean O'Riordan 1.000 0.972 5.0 7.0 DNC 12.0 12.0
6th Echo 1 1601   IRL1773 Peadar Murphy 1.061 1.013 6.0 7.0 DNC 13.0 13.0

Echo 3 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: NHC3, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Class SailNo Helm/Owner Handicap Next Race Handicap Race 1 Race 2 Total Nett
1st Echo 3 Kinsailor   IRL4236 Kinsale Yacht Club 0.801 0.994 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Echo 3 Saoirse   GK149 Richard Hanley 0.895 0.900 4.0 2.0 6.0 6.0
3rd Echo 3 Deboah   IRL9613 Martin Hargrove 0.856 0.747 5.0 3.0 8.0 8.0
4th Echo 3 Swift   IRL6801 Dominic Falvey 0.864 0.861 2.0 7.0 DNC 9.0 9.0
5th Echo 3 Chameleon   IRL152 Padraig O'Donovan 0.924 0.919 3.0 7.0 DNC 10.0 10.0
6th Echo 3 Ballad Of Kilmac   IRL1539 G Good & C Forde 0.840 0.760 6.0 7.0 RET 13.0 13.0

IRC 1 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Class SailNo Helm/Owner Handicap Next Race Handicap Race 1 Race 2 Total Nett
1st IRC 1 Justus   IRL2067 Dan Buckley 1.007   2.0 2.0 4.0 4.0
2nd IRC 1 Chancer   IRL1583 Carroll Brothers 1.016   4.0 1.0 5.0 5.0
3rd IRC 1 Reavra Too   IRL3300 Stephen Lysaght 0.957   1.0 4.0 5.0 5.0
4th IRC 1 Godot   IRL4475 John Godkin 1.084   3.0 3.0 6.0 6.0
5th IRC 1 Y-Dream   IRL2820 Sean O'Riordan 0.998   5.0 6.0 DNC 11.0 11.0

Echo 2 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: NHC3, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Class SailNo Helm/Owner Handicap Next Race Handicap Race 1 Race 2 Total Nett
1st Echo 2 Miss Charlie   IRL19191 Patrick Beckett 0.907 0.969 2.0 1.0 3.0 3.0
2nd Echo 2 Gunsmoke II   IRL329 Samuel Cohen 0.867 0.882 1.0 4.0 5.0 5.0
3rd Echo 2 No Notions   IRL3801 O'Sullivan & O'Regan 1.014 1.008 4.0 3.0 7.0 7.0
4th Echo 2 Cirrus   IRL1173 Gerard & Matilda Campbell 0.966 0.997 7.0 DNC 2.0 9.0 9.0
5th Echo 2 Valfreya   IRL4297 David Riome 0.932 0.846 3.0 6.0 9.0 9.0
6th Echo 2 Val Kriss   IRL3450 Nigel Dann 0.903 0.887 7.0 DNC 5.0 12.0 12.0

IRC 2 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Class SailNo Helm/Owner Handicap Next Race Handicap Race 1 Race 2 Total Nett
1st IRC 2 Kinsailor   IRL4236 Kinsale Yacht Club 0.882   2.0 1.0 3.0 3.0
2nd IRC 2 No Notions   IRL3801 O'Sullivan & O'Regan 0.946   1.0 5.0 6.0 6.0
3rd IRC 2 Miss Charlie   IRL19191 Patrick Beckett 0.931   5.0 2.0 7.0 7.0
4th IRC 2 Saoirse   GK149 Richard Hanley 0.843   6.0 3.5 9.5 9.5
5th IRC 2 Valfreya   IRL4297 David Riome 0.912   3.0 7.0 10.0 10.0
6th IRC 2 Gunsmoke II   IRL329 Samuel Cohen 0.908   4.0 6.0 10.0 10.0
7th IRC 2 Cirrus   IRL1173 Gerard & Matilda Campbell 0.937   11.0 DNC 3.5 14.5 14.5
8th IRC 2 Swift   IRL6801 Dominic Falvey 0.834   7.0 11.0 DNC 18.0 18.0
9th IRC 2 Chameleon   IRL152 Padraig O'Donovan 0.896   8.0 11.0 DNC 19.0 19.0
10th IRC 2 Ballad Of Kilmac   IRL1539 G Good & C Forde 0.838   9.0 11.0 RET 20.0 20.0

Race 1 - Echo 1 Fleet - 15/06/2022 at 19:00:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00
Rank Fleet Boat Name Class SailNo Helm/Owner Handicap Next Race Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Echo 1 Justus   IRL2067 Dan Buckley 0.882 0.966 19:00:00 20:16:09 1:16:09 1:07:10 0:00:00 1.0
2 Echo 1 Chancer   IRL1583 Carroll Brothers 1.011 1.018 19:00:00 20:16:06 1:16:06 1:16:56 0:09:40 2.0
3 Echo 1 Godot   IRL4475 John Godkin 1.097 1.094 19:00:00 20:11:19 1:11:19 1:18:14 0:10:05 3.0
4 Echo 1 Reavra Too   IRL3300 Stephen Lysaght 1.006 0.994 19:00:00 20:18:56 1:18:56 1:19:24 0:12:10 4.0
5 Echo 1 Y-Dream   IRL2820 Sean O'Riordan 1.000 0.972 19:00:00 20:21:40 1:21:40 1:21:40 0:14:30 5.0
6 Echo 1 1601   IRL1773 Peadar Murphy 1.061 1.013 19:00:00 20:19:21 1:19:21 1:24:11 0:16:03 6.0

Race 2 - Echo 1 Fleet - 29/06/2022

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00
Rank Fleet Boat Name Class SailNo Helm/Owner Handicap Next Race Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Echo 1 Justus   IRL2067 Dan Buckley 0.966 0.991 19:00:00 20:06:57 1:06:57 1:04:40 0:00:00 1.0
2 Echo 1 Chancer   IRL1583 Carroll Brothers 1.018 1.036 19:00:00 20:04:20 1:04:20 1:05:29 0:00:48 2.0
3 Echo 1 Godot   IRL4475 John Godkin 1.094 1.080 19:00:00 20:03:00 1:03:00 1:08:55 0:03:53 3.0
4 Echo 1 Reavra Too   IRL3300 Stephen Lysaght 0.994 0.964 19:00:00 20:11:26 1:11:26 1:11:00 0:06:22 4.0
5 Echo 1 Y-Dream   IRL2820 Sean O'Riordan 0.972 0.972     DNC     7.0
5 Echo 1 1601   IRL1773 Peadar Murphy 1.013 1.013     DNC     7.0

Race 1 - Echo 3 Fleet - 15/06/2022 at 19:00:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00
Rank Fleet Boat Name Class SailNo Helm/Owner Handicap Next Race Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Echo 3 Kinsailor   IRL4236 Kinsale Yacht Club 0.801 0.917 19:00:00 20:17:49 1:17:49 1:02:20 0:00:00 1.0
2 Echo 3 Swift   IRL6801 Dominic Falvey 0.864 0.861 19:00:00 20:30:03 1:30:03 1:17:48 0:17:54 2.0
3 Echo 3 Chameleon   IRL152 Padraig O'Donovan 0.924 0.919 19:00:00 20:24:30 1:24:30 1:18:05 0:17:03 3.0
4 Echo 3 Saoirse   GK149 Richard Hanley 0.895 0.882 19:00:00 20:28:38 1:28:38 1:19:20 0:18:59 4.0
5 Echo 3 Deboah   IRL9613 Martin Hargrove 0.856 0.842 19:00:00 20:32:58 1:32:58 1:19:35 0:20:09 5.0
6 Echo 3 Ballad Of Kilmac   IRL1539 G Good & C Forde 0.840 0.760 19:00:00 20:49:26 1:49:26 1:31:55 0:35:14 6.0

Race 2 - Echo 3 Fleet - 29/06/2022

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00
Rank Fleet Boat Name Class SailNo Helm/Owner Handicap Next Race Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Echo 3 Kinsailor   IRL4236 Kinsale Yacht Club 0.917 0.994 19:00:00 20:14:02 1:14:02 1:07:53 0:00:00 1.0
2 Echo 3 Saoirse   GK149 Richard Hanley 0.882 0.900 19:00:00 20:24:49 1:24:49 1:14:48 0:07:51 2.0
3 Echo 3 Deboah   IRL9613 Martin Hargrove 0.842 0.747 19:00:00 20:53:18 1:53:18 1:35:24 0:32:40 3.0
4 Echo 3 Swift   IRL6801 Dominic Falvey 0.861 0.861     DNC     7.0
4 Echo 3 Chameleon   IRL152 Padraig O'Donovan 0.919 0.919     DNC     7.0
4 Echo 3 Ballad Of Kilmac   IRL1539 G Good & C Forde 0.760 0.760     RET     7.0

Race 1 - IRC 1 Fleet - 15/06/2022 at 19:00:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00
Rank Fleet Boat Name Class SailNo Helm/Owner Handicap Next Race Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 IRC 1 Reavra Too   IRL3300 Stephen Lysaght 0.957   19:00:00 20:18:56 1:18:56 1:15:32 0:00:00 1.0
2 IRC 1 Justus   IRL2067 Dan Buckley 1.007   19:00:00 20:16:09 1:16:09 1:16:41 0:01:08 2.0
3 IRC 1 Godot   IRL4475 John Godkin 1.084   19:00:00 20:11:19 1:11:19 1:17:18 0:01:38 3.0
4 IRC 1 Chancer   IRL1583 Carroll Brothers 1.016   19:00:00 20:16:06 1:16:06 1:17:19 0:01:45 4.0
5 IRC 1 Y-Dream   IRL2820 Sean O'Riordan 0.998   19:00:00 20:21:40 1:21:40 1:21:30 0:05:59 5.0

Race 2 - IRC 1 Fleet - 29/06/2022

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00
Rank Fleet Boat Name Class SailNo Helm/Owner Handicap Next Race Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 IRC 1 Chancer   IRL1583 Carroll Brothers 1.016   19:00:00 20:04:20 1:04:20 1:05:22 0:00:00 1.0
2 IRC 1 Justus   IRL2067 Dan Buckley 1.007   19:00:00 20:06:57 1:06:57 1:07:25 0:02:03 2.0
3 IRC 1 Godot   IRL4475 John Godkin 1.084   19:00:00 20:03:00 1:03:00 1:08:18 0:02:42 3.0
4 IRC 1 Reavra Too   IRL3300 Stephen Lysaght 0.957   19:00:00 20:11:26 1:11:26 1:08:22 0:03:08 4.0
5 IRC 1 Y-Dream   IRL2820 Sean O'Riordan 0.998       DNC     6.0

Race 1 - Echo 2 Fleet - 15/06/2022 at 19:00:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00
Rank Fleet Boat Name Class SailNo Helm/Owner Handicap Next Race Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Echo 2 Gunsmoke II   IRL329 Samuel Cohen 0.867 0.895 19:00:00 20:17:02 1:17:02 1:06:47 0:00:00 1.0
2 Echo 2 Miss Charlie   IRL19191 Patrick Beckett 0.907 0.904 19:00:00 20:18:09 1:18:09 1:10:53 0:04:31 2.0
3 Echo 2 Valfreya   IRL4297 David Riome 0.932 0.925 19:00:00 20:16:34 1:16:34 1:11:22 0:04:54 3.0
4 Echo 2 No Notions   IRL3801 O'Sullivan & O'Regan 1.014 0.996 19:00:00 20:11:32 1:11:32 1:12:32 0:05:40 4.0
5 Echo 2 Cirrus   IRL1173 Gerard & Matilda Campbell 0.966 0.966     DNC     7.0
5 Echo 2 Val Kriss   IRL3450 Nigel Dann 0.903 0.903     DNC     7.0

Race 2 - Echo 2 Fleet - 29/06/2022

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00
Rank Fleet Boat Name Class SailNo Helm/Owner Handicap Next Race Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Echo 2 Miss Charlie   IRL19191 Patrick Beckett 0.904 0.969 19:00:00 20:16:39 1:16:39 1:09:17 0:00:00 1.0
2 Echo 2 Cirrus   IRL1173 Gerard & Matilda Campbell 0.966 0.997 19:00:00 20:16:18 1:16:18 1:13:42 0:04:34 2.0
3 Echo 2 No Notions   IRL3801 O'Sullivan & O'Regan 0.996 1.008 19:00:00 20:16:25 1:16:25 1:16:07 0:06:51 3.0
4 Echo 2 Gunsmoke II   IRL329 Samuel Cohen 0.895 0.882 19:00:00 20:29:00 1:29:00 1:19:39 0:11:35 4.0
5 Echo 2 Val Kriss   IRL3450 Nigel Dann 0.903 0.887 19:00:00 20:28:41 1:28:41 1:20:05 0:11:57 5.0
6 Echo 2 Valfreya   IRL4297 David Riome 0.925 0.846 19:00:00 20:37:51 1:37:51 1:30:31 0:22:56 6.0

Race 1 - IRC 2 Fleet - 15/06/2022 at 19:00:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00
Rank Fleet Boat Name Class SailNo Helm/Owner Handicap Next Race Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 IRC 2 No Notions   IRL3801 O'Sullivan & O'Regan 0.946   19:00:00 20:11:32 1:11:32 1:07:40 0:00:00 1.0
2 IRC 2 Kinsailor   IRL4236 Kinsale Yacht Club 0.882   19:00:00 20:17:49 1:17:49 1:08:38 0:01:06 2.0
3 IRC 2 Valfreya   IRL4297 David Riome 0.912   19:00:00 20:16:34 1:16:34 1:09:50 0:02:22 3.0
4 IRC 2 Gunsmoke II   IRL329 Samuel Cohen 0.908   19:00:00 20:17:02 1:17:02 1:09:57 0:02:30 4.0
5 IRC 2 Miss Charlie   IRL19191 Patrick Beckett 0.931   19:00:00 20:18:09 1:18:09 1:12:45 0:05:28 5.0
6 IRC 2 Saoirse   GK149 Richard Hanley 0.843   19:00:00 20:28:38 1:28:38 1:14:43 0:08:22 6.0
7 IRC 2 Swift   IRL6801 Dominic Falvey 0.834   19:00:00 20:30:03 1:30:03 1:15:06 0:08:55 7.0
8 IRC 2 Chameleon   IRL152 Padraig O'Donovan 0.896   19:00:00 20:24:30 1:24:30 1:15:43 0:08:58 8.0
9 IRC 2 Ballad Of Kilmac   IRL1539 G Good & C Forde 0.838   19:00:00 20:49:26 1:49:26 1:31:42 0:28:41 9.0
10 IRC 2 Cirrus   IRL1173 Gerard & Matilda Campbell 0.937       DNC     11.0

Race 2 - IRC 2 Fleet - 29/06/2022

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00
Rank Fleet Boat Name Class SailNo Helm/Owner Handicap Next Race Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 IRC 2 Kinsailor   IRL4236 Kinsale Yacht Club 0.882   19:00:00 20:14:02 1:14:02 1:05:18 0:00:00 1.0
2 IRC 2 Miss Charlie   IRL19191 Patrick Beckett 0.931   19:00:00 20:16:39 1:16:39 1:11:22 0:06:31 2.0
3 IRC 2 Saoirse   GK149 Richard Hanley 0.843   19:00:00 20:24:49 1:24:49 1:11:30 0:07:21 3.5
3 IRC 2 Cirrus   IRL1173 Gerard & Matilda Campbell 0.937   19:00:00 20:16:18 1:16:18 1:11:30 0:06:37 3.5
5 IRC 2 No Notions   IRL3801 O'Sullivan & O'Regan 0.946   19:00:00 20:16:25 1:16:25 1:12:17 0:07:24 5.0
6 IRC 2 Gunsmoke II   IRL329 Samuel Cohen 0.908   19:00:00 20:29:00 1:29:00 1:20:49 0:17:05 6.0
7 IRC 2 Valfreya   IRL4297 David Riome 0.912   19:00:00 20:37:51 1:37:51 1:29:14 0:26:15 7.0
8 IRC 2 Swift   IRL6801 Dominic Falvey 0.834       DNC     11.0
8 IRC 2 Chameleon   IRL152 Padraig O'Donovan 0.896       DNC     11.0
8 IRC 2 Ballad Of Kilmac   IRL1539 G Good & C Forde 0.838       RET     11.0


wwwkyc.ie

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com