White Sails October / November Series

Kinsale Yacht Club

event burgee

Results are provisional as of 17:40 on October 17, 2021

Echo 1 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: NHC3, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Sail Number Owner Handicap Next Race Handicap Race 1
10/10/2021
Race 2
17/10/2021
Total Nett Model
1st Echo 1 Valfreya IRL4297 M Leonard & D Riome 0.935 0.967 5.0 1.0 6.0 6.0 Sigma 33ood
2nd Echo 1 Nadie IRL1613 Stephen McCarthy 1.050 1.096 2.0 6.0 8.0 8.0 XC 45
3rd Echo 1 White Tiger IRL4470 Anthony O'Brien 1.100 1.124 1.0 8.0 9.0 9.0 First 44.7
4th Echo 1 Val Kriss IRL3450 Nigel Dann 0.935 0.928 6.0 3.0 9.0 9.0 First 345
5th Echo 1 Meridian IRL4076 Thomas Roche 1.100 1.137 3.0 7.0 10.0 10.0 Salona 45
6th Echo 1 Gunsmoke II IRL329 Samuel Cohen 0.935 0.909 7.0 4.0 11.0 11.0 First 32
7th Echo 1 Hansemer IRL3706 Anthony Scannell 0.935 0.882 8.0 5.0 13.0 13.0 Hanse 370
8th Echo 1 Godot IRL4475 John Godkin 1.100 1.149 12.0 DNF 2.0 14.0 14.0 Dufour 44 DD
9th Echo 1 Y-Dream IRL2820 Sean O'Riordan 0.995 0.964 4.0 12.0 DNC 16.0 16.0 First 36.7
10th Echo 1 Cirrus IRL1173 Gerard Campbell 0.935 0.864 9.0 12.0 DNC 21.0 21.0 Elan 31
11th Echo 1 Cimarron IRL4002 Dave O'Sullivan 1.020 1.020 12.0 DNF 10.0 RET 22.0 22.0 Xc42

Echo 2 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: NHC3, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Sail Number Owner Handicap Next Race Handicap Race 1
10/10/2021
Race 2
17/10/2021
Total Nett Model
1st Echo 2 Miss Charlie IRL19191 Patrick Beckett 0.900 0.969 2.0 1.0 3.0 3.0 Tofinou 8 1.70
2nd Echo 2 Deboah IRL9613 Martin Hargrove 0.820 0.882 1.0 2.0 3.0 3.0 Impala 28ood
3rd Echo 2 Ailleacht IRL6711 Denis Buckley 0.910 0.915 5.0 3.0 8.0 8.0 Maxi 1100
4th Echo 2 Atlantis II IRL1563 Ted Power 0.830 0.852 3.0 5.0 8.0 8.0  
5th Echo 2 Sallybelle IRL758 Albert O'Neill 0.820 0.823 4.0 4.0 8.0 8.0 Feeling 326
6th Echo 2 Creme de la creme IRL1939 Tom Davis 0.895 0.789 6.0 6.0 12.0 12.0 Sun Odyeesy 32
7th Echo 2 Tír na nÓg IRL14474 Cathal Buckley 0.860 0.805 7.0 11.0 RET 18.0 18.0  
8th Echo 2 Swift IRL6801 Dominic Falvey 0.820 0.820 10.0 DNF 11.0 RET 21.0 21.0 GK24
8th Echo 2 Calero IRL2912 Ray Bowe 0.895 0.895 10.0 DNF 11.0 RET 21.0 21.0 Sun Odyssey 32i
10th Echo 2 Privateer IRL3653 Dermot Lanigan 0.925 0.925 12.0 DNC 11.0 RET 23.0 23.0 Dufour 365

IRC 1 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Sail Number Owner Handicap Next Race Handicap Race 1
10/10/2021
Race 2
17/10/2021
Total Nett Model
1st IRC 1 Valfreya IRL4297 M Leonard & D Riome 0.902   3.0 1.0 4.0 4.0 Sigma 33ood
2nd IRC 1 Meridian IRL4076 Thomas Roche 1.078   2.0 3.0 5.0 5.0 Salona 45
3rd IRC 1 White Tiger IRL4470 Anthony O'Brien 1.072   1.0 5.0 6.0 6.0 First 44.7
4th IRC 1 Gunsmoke II IRL329 Samuel Cohen 0.897   4.0 4.0 8.0 8.0 First 32
5th IRC 1 Godot IRL4475 John Godkin 1.071   7.0 DNF 2.0 9.0 9.0 Dufour 44 DD
6th IRC 1 Cirrus IRL1173 Gerard Campbell 0.929   5.0 9.0 DNC 14.0 14.0 Elan 31
7th IRC 1 Wheels IRL2123 John Whelan 1.036   9.0 DNC 6.0 15.0 15.0 Sun Odyssey 42i

IRC 2 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Sail Number Owner Handicap Next Race Handicap Race 1
10/10/2021
Race 2
17/10/2021
Total Nett Model
1st IRC 2 Miss Charlie IRL19191 Patrick Beckett 0.923   1.0 1.0 2.0 2.0 Tofinou 8 1.70
2nd IRC 2 Swift IRL6801 Dominic Falvey 0.824   3.0 DNF 3.0 RET 6.0 6.0 GK24

RO : Donal Hayes

Prizes

CategoryRankCompetitor
Cimarron Trophy1stEcho 2 - IRL19191 Patrick Beckett

Race 1 - Echo 1 Fleet - 10/10/2021 at 14:00

Start: Class 1 start, Finishes: Finish time, Time: 14:00:00
Rank Fleet Boat Name Sail Number Owner Handicap Next Race Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE Points Model
1 Echo 1 White Tiger IRL4470 Anthony O'Brien 1.100 1.234 14:00:00 15:54:30 1:54:30 2:05:57 0:00:00 1.0 First 44.7
2 Echo 1 Nadie IRL1613 Stephen McCarthy 1.050 1.131 14:00:00 16:07:45 2:07:45 2:14:08 0:07:48 2.0 XC 45
3 Echo 1 Meridian IRL4076 Thomas Roche 1.100 1.174 14:00:00 16:03:43 2:03:43 2:16:05 0:09:13 3.0 Salona 45
4 Echo 1 Y-Dream IRL2820 Sean O'Riordan 0.995 0.964 14:00:00 16:40:33 2:40:33 2:39:45 0:33:58 4.0 First 36.7
5 Echo 1 Valfreya IRL4297 M Leonard & D Riome 0.935 0.905 14:00:00 16:51:05 2:51:05 2:39:58 0:36:23 5.0 Sigma 33ood
6 Echo 1 Val Kriss IRL3450 Nigel Dann 0.935 0.898 14:00:00 16:53:19 2:53:19 2:42:03 0:38:37 6.0 First 345
7 Echo 1 Gunsmoke II IRL329 Samuel Cohen 0.935 0.885 14:00:00 16:57:45 2:57:45 2:46:12 0:43:03 7.0 First 32
8 Echo 1 Hansemer IRL3706 Anthony Scannell 0.935 0.865 14:00:00 17:05:09 3:05:09 2:53:07 0:50:27 8.0 Hanse 370
9 Echo 1 Cirrus IRL1173 Gerard Campbell 0.935 0.864 14:00:00 17:05:37 3:05:37 2:53:33 0:50:55 9.0 Elan 31
10 Echo 1 Godot IRL4475 John Godkin 1.100 1.100     DNF     12.0 Dufour 44 DD
10 Echo 1 Cimarron IRL4002 Dave O'Sullivan 1.020 1.020     DNF     12.0 Xc42

Race 2 - Echo 1 Fleet - 17/10/2021

Start: Class 1 start, Finishes: Finish time, Time: 14:00:00
Rank Fleet Boat Name Sail Number Owner Handicap Next Race Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE Points Model
1 Echo 1 Valfreya IRL4297 M Leonard & D Riome 0.905 0.967 14:00:00 16:25:37 2:25:37 2:11:47 0:00:00 1.0 Sigma 33ood
2 Echo 1 Godot IRL4475 John Godkin 1.100 1.149 14:00:00 16:04:25 2:04:25 2:16:52 0:04:37 2.0 Dufour 44 DD
3 Echo 1 Val Kriss IRL3450 Nigel Dann 0.898 0.928 14:00:00 16:34:57 2:34:57 2:19:09 0:08:12 3.0 First 345
4 Echo 1 Gunsmoke II IRL329 Samuel Cohen 0.885 0.909 14:00:00 16:38:52 2:38:52 2:20:36 0:09:58 4.0 First 32
5 Echo 1 Hansemer IRL3706 Anthony Scannell 0.865 0.882 14:00:00 16:44:30 2:44:30 2:22:18 0:12:09 5.0 Hanse 370
6 Echo 1 Nadie IRL1613 Stephen McCarthy 1.131 1.096 14:00:00 16:17:01 2:17:01 2:34:58 0:20:30 6.0 XC 45
7 Echo 1 Meridian IRL4076 Thomas Roche 1.174 1.137 14:00:00 16:12:04 2:12:04 2:35:03 0:19:49 7.0 Salona 45
8 Echo 1 White Tiger IRL4470 Anthony O'Brien 1.234 1.124 14:00:00 16:19:58 2:19:58 2:52:43 0:33:10 8.0 First 44.7
9 Echo 1 Cimarron IRL4002 Dave O'Sullivan 1.020 1.020     RET     10.0 Xc42
10 Echo 1 Y-Dream IRL2820 Sean O'Riordan 0.964 0.964     DNC     12.0 First 36.7
10 Echo 1 Cirrus IRL1173 Gerard Campbell 0.864 0.864     DNC     12.0 Elan 31

Race 1 - Echo 2 Fleet - 10/10/2021 at 14:00

Start: Class 2 start, Finishes: Finish time, Time: 14:06:00
Rank Fleet Boat Name Sail Number Owner Handicap Next Race Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE Points Model
1 Echo 2 Deboah IRL9613 Martin Hargrove 0.820 0.854 14:06:00 17:00:19 2:54:19 2:22:56 0:00:00 1.0 Impala 28ood
2 Echo 2 Miss Charlie IRL19191 Patrick Beckett 0.900 0.936 14:06:00 16:45:24 2:39:24 2:23:28 0:00:35 2.0 Tofinou 8 1.70
3 Echo 2 Atlantis II IRL1563 Ted Power 0.830 0.857 14:06:00 17:00:36 2:54:36 2:24:55 0:02:23 3.0  
4 Echo 2 Sallybelle IRL758 Albert O'Neill 0.820 0.825 14:06:00 17:10:44 3:04:44 2:31:29 0:10:25 4.0 Feeling 326
5 Echo 2 Ailleacht IRL6711 Denis Buckley 0.910 0.897 14:06:00 16:58:13 2:52:13 2:36:43 0:15:08 5.0 Maxi 1100
6 Echo 2 Creme de la creme IRL1939 Tom Davis 0.895 0.861 14:06:00 17:08:18 3:02:18 2:43:10 0:22:35 6.0 Sun Odyeesy 32
7 Echo 2 Tír na nÓg IRL14474 Cathal Buckley 0.860 0.805 14:06:00 17:25:00 3:19:00 2:51:08 0:32:47 7.0  
8 Echo 2 Swift IRL6801 Dominic Falvey 0.820 0.820     DNF     10.0 GK24
8 Echo 2 Calero IRL2912 Ray Bowe 0.895 0.895     DNF     10.0 Sun Odyssey 32i
10 Echo 2 Privateer IRL3653 Dermot Lanigan 0.925 0.925     DNC     12.0 Dufour 365

Race 2 - Echo 2 Fleet - 17/10/2021

Start: Class 2 start, Finishes: Finish time, Time: 14:06:00
Rank Fleet Boat Name Sail Number Owner Handicap Next Race Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE Points Model
1 Echo 2 Miss Charlie IRL19191 Patrick Beckett 0.936 0.969 14:06:00 16:07:06 2:01:06 1:53:21 0:00:00 1.0 Tofinou 8 1.70
2 Echo 2 Deboah IRL9613 Martin Hargrove 0.854 0.882 14:06:00 16:19:23 2:13:23 1:53:55 0:00:39 2.0 Impala 28ood
3 Echo 2 Ailleacht IRL6711 Denis Buckley 0.897 0.915 14:06:00 16:15:34 2:09:34 1:56:13 0:03:12 3.0 Maxi 1100
4 Echo 2 Sallybelle IRL758 Albert O'Neill 0.825 0.823 14:06:00 16:32:00 2:26:00 2:00:27 0:08:36 4.0 Feeling 326
5 Echo 2 Atlantis II IRL1563 Ted Power 0.857 0.852 14:06:00 16:27:23 2:21:23 2:01:10 0:09:07 5.0  
6 Echo 2 Creme de la creme IRL1939 Tom Davis 0.861 0.789 14:06:00 16:47:49 2:41:49 2:19:19 0:30:10 6.0 Sun Odyeesy 32
7 Echo 2 Tír na nÓg IRL14474 Cathal Buckley 0.805 0.805     RET     11.0  
7 Echo 2 Swift IRL6801 Dominic Falvey 0.820 0.820     RET     11.0 GK24
7 Echo 2 Calero IRL2912 Ray Bowe 0.895 0.895     RET     11.0 Sun Odyssey 32i
7 Echo 2 Privateer IRL3653 Dermot Lanigan 0.925 0.925     RET     11.0 Dufour 365

Race 1 - IRC 1 Fleet - 10/10/2021 at 14:00

Start: Class 1 start, Finishes: Finish time, Time: 14:00:00
Rank Fleet Boat Name Sail Number Owner Handicap Next Race Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE Points Model
1 IRC 1 White Tiger IRL4470 Anthony O'Brien 1.072   14:00:00 15:54:30 1:54:30 2:02:45 0:00:00 1.0 First 44.7
2 IRC 1 Meridian IRL4076 Thomas Roche 1.078   14:00:00 16:03:43 2:03:43 2:13:22 0:09:51 2.0 Salona 45
3 IRC 1 Valfreya IRL4297 M Leonard & D Riome 0.902   14:00:00 16:51:05 2:51:05 2:34:19 0:35:00 3.0 Sigma 33ood
4 IRC 1 Gunsmoke II IRL329 Samuel Cohen 0.897   14:00:00 16:57:45 2:57:45 2:39:27 0:40:55 4.0 First 32
5 IRC 1 Cirrus IRL1173 Gerard Campbell 0.929   14:00:00 17:05:37 3:05:37 2:52:26 0:53:30 5.0 Elan 31
6 IRC 1 Godot IRL4475 John Godkin 1.071       DNF     7.0 Dufour 44 DD
7 IRC 1 Wheels IRL2123 John Whelan 1.036       DNC     9.0 Sun Odyssey 42i

Race 2 - IRC 1 Fleet - 17/10/2021

Start: Class 1 start, Finishes: Finish time, Time: 14:00:00
Rank Fleet Boat Name Sail Number Owner Handicap Next Race Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE Points Model
1 IRC 1 Valfreya IRL4297 M Leonard & D Riome 0.902   14:00:00 16:25:37 2:25:37 2:11:21 0:00:00 1.0 Sigma 33ood
2 IRC 1 Godot IRL4475 John Godkin 1.071   14:00:00 16:04:25 2:04:25 2:13:15 0:01:47 2.0 Dufour 44 DD
3 IRC 1 Meridian IRL4076 Thomas Roche 1.078   14:00:00 16:12:04 2:12:04 2:22:22 0:10:13 3.0 Salona 45
4 IRC 1 Gunsmoke II IRL329 Samuel Cohen 0.897   14:00:00 16:38:52 2:38:52 2:22:30 0:12:26 4.0 First 32
5 IRC 1 White Tiger IRL4470 Anthony O'Brien 1.072   14:00:00 16:19:58 2:19:58 2:30:03 0:17:27 5.0 First 44.7
6 IRC 1 Wheels IRL2123 John Whelan 1.036   14:00:00 16:38:53 2:38:53 2:44:36 0:32:06 6.0 Sun Odyssey 42i
7 IRC 1 Cirrus IRL1173 Gerard Campbell 0.929       DNC     9.0 Elan 31

Race 1 - IRC 2 Fleet - 10/10/2021 at 14:00

Start: Class 2 start, Finishes: Finish time, Time: 14:06:00
Rank Fleet Boat Name Sail Number Owner Handicap Next Race Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE Points Model
1 IRC 2 Miss Charlie IRL19191 Patrick Beckett 0.923   14:06:00 16:45:24 2:39:24 2:27:08 0:00:00 1.0 Tofinou 8 1.70
2 IRC 2 Swift IRL6801 Dominic Falvey 0.824       DNF     3.0 GK24

Race 2 - IRC 2 Fleet - 17/10/2021

Start: Class 2 start, Finishes: Finish time, Time: 14:06:00
Rank Fleet Boat Name Sail Number Owner Handicap Next Race Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE Points Model
1 IRC 2 Miss Charlie IRL19191 Patrick Beckett 0.923   14:06:00 16:07:06 2:01:06 1:51:47 0:00:00 1.0 Tofinou 8 1.70
2 IRC 2 Swift IRL6801 Dominic Falvey 0.824       RET     3.0 GK24

www.kyc.ie

www.kyc.ie

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com