venue burgee

Kinsale Cruisers Autumn Midweek League

Kinsale Cruisers Autumn Midweek League

Results are provisional as of 22:07 on August 29, 2018

Class 1 Echo Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: NHC1, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Boat Type First Wed. Third Wed. Fourth Wed Total Nett
1st Class 1 Echo Justus   2067   Dan Buckley 1.004 1.001 J/109 1.0 1.0 (2.0) 4.0 2.0
2nd Class 1 Echo Godot   4475   John Godkin 1.108 1.104 Dufour 44 (DNC(6.0)) 2.0 3.0 11.0 5.0
3rd Class 1 Echo Freya   5077 KYC Conor Doyle 1.210 1.217 XP50 (DNC(6.0)) DNC(6.0) 1.0 13.0 7.0
4th Class 1 Echo Malarkey   1782   James Lyons 1.014 1.014 Cork 1720 2.0 (DNC(6.0)) DNC(6.0) 14.0 8.0
5th Class 1 Echo EOS   6695 KYC Cian McCarthy 1.023 1.021 X362 (DNC(6.0)) 3.0 DNC(6.0) 15.0 9.0

Class 1 IRC Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Boat Type First Wed. Third Wed. Fourth Wed Total Nett
1st Class 1 IRC Godot   4475   John Godkin 1.090     (DNC(5.0)) 1.0 2.0 8.0 3.0
2nd Class 1 IRC Justus   2067   Dan Buckley 1.011   J/109 1.0 2.0 (3.0) 6.0 3.0
3rd Class 1 IRC Freya   5077 KYC Conor Doyle 1.201   XP50 (DNC(5.0)) DNC(5.0) 1.0 11.0 6.0
4th Class 1 IRC EOS   6695 KYC Cian McCarthy 1.015   X362 (DNC(5.0)) 3.0 DNC(5.0) 13.0 8.0

Class 2 Echo Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: NHC1, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Boat Type First Wed. Second Wed. Third Wed. Fourth Wed Total Nett
1st Class 2 Echo Miss Charlie   19191   Patrick Beckett 0.896 0.907 Tofinou 1.0 (2.0) 2.0 1.0 6.0 4.0
2nd Class 2 Echo ValKriss   3450   Dann/Murphy/Hennessy 0.873 0.867 First 345 (DNC(6.0)) 1.0 3.0 3.0 13.0 7.0
3rd Class 2 Echo Reavra Too   3300 KYC Stephen Lysaght 0.993 1.003 Elan 333 (DNC(6.0)) DNC(6.0) 1.0 2.0 15.0 9.0
4th Class 2 Echo Cirrus   1173   Gerard & Mathilde Campbell 0.979 0.965 Elan 31 2.0 3.0 (4.0) 4.0 13.0 9.0
5th Class 2 Echo Artful Dodger   3330   Finbarr O'Regan 1.007 1.007 Elan 333 (DNC(6.0)) DNC(6.0) DNC(6.0) DNC(6.0) 24.0 18.0

Class 2 IRC Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: TCF, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Boat Type First Wed. Second Wed. Third Wed. Fourth Wed Total Nett
1st Class 2 IRC Cirrus   1173   Gerard & Mathilde Campbell 0.94   Elan 31 1.0 1.0 1.0 (2.0) 5.0 3.0
2nd Class 2 IRC Miss Charlie   19191   Patrick Beckett 0.942   Tofinou (2.0) 2.0 2.0 1.0 7.0 5.0
3rd Class 2 IRC Artful Dodger   3330   Finbarr O'Regan 0.961   Elan 333 (DNC(4.0)) DNC(4.0) DNC(4.0) DNC(4.0) 16.0 12.0

Class 3 Echo Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: NHC1, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Boat Type First Wed. Second Wed. Third Wed. Fourth Wed Total Nett
1st Class 3 Echo Saoirse   149   Richie Hanley 0.835 0.846 GK24 (DNC(6.0)) DNC(6.0) 1.0 1.0 14.0 8.0
2nd Class 3 Echo Valfreya   4297   David Rioma 0.92 0.920 Sigma 33 1.0 (DNC(6.0)) 2.0 DNC(6.0) 15.0 9.0
3rd Class 3 Echo Runaway Bus   7055   Alan Mulcahy 0.974 0.964 Quarter Ton (DNC(6.0)) 1.0 DNC(6.0) 4.0 17.0 11.0
4th Class 3 Echo Chameleon   152   Padraig O'Donovan 0.883 0.885 Fastnet 35 (DNC(6.0)) DNC(6.0) 3.0 2.0 17.0 11.0
5th Class 3 Echo Deboah   9613   Martin Hargrave 0.838 0.835 Impala 28 (DNC(6.0)) 2.0 DNC(6.0) 3.0 17.0 11.0

Class 3 IRC Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: TCF, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Boat Type First Wed. Second Wed. Third Wed. Fourth Wed Total Nett
1st Class 3 IRC Valfreya   4297   David Rioma 0.914   Sigma 33 1.0 (DNC(5.0)) 1.0 DNC(5.0) 12.0 7.0
2nd Class 3 IRC Saoirse   149   Richie Hanley 0.845   GK24 (DNC(5.0)) DNC(5.0) 2.0 1.0 13.0 8.0
3rd Class 3 IRC Runaway Bus   7055   Alan Mulcahy 0.895   Quarter Ton (DNC(5.0)) 1.0 DNC(5.0) 3.0 14.0 9.0
4th Class 3 IRC Chameleon   152   Padraig O'Donovan 0.898   Fastnet 35 (DNC(5.0)) DNC(5.0) 3.0 2.0 15.0 10.0

First Wed. - Class 1 Echo Fleet - 08/08/2018 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Boat Type Elapsed Points
1 Class 1 Echo Justus   2067   Dan Buckley 1.004 1.001 J/109 1:09:35 1.0
2 Class 1 Echo Malarkey   1782   James Lyons 1.014 1.014 Cork 1720 1:12:20 2.0

Third Wed. - Class 1 Echo Fleet at 19:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:05
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Boat Type Elapsed Points
1 Class 1 Echo Justus   2067   Dan Buckley 1.004 1.001 J/109 1:14:34 1.0
2 Class 1 Echo Godot   4475   John Godkin 1.108 1.104 Dufour 44 1:07:38 2.0
3 Class 1 Echo EOS   6695 KYC Cian McCarthy 1.023 1.021 X362 1:16:45 3.0

Fourth Wed - Class 1 Echo Fleet - 29/08/2018 at 19:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Boat Type Elapsed Points
1 Class 1 Echo Freya   5077 KYC Conor Doyle 1.210 1.217 XP50 1:00:48 1.0
2 Class 1 Echo Justus   2067   Dan Buckley 1.005 1.001 J/109 1:15:55 2.0
3 Class 1 Echo Godot   4475   John Godkin 1.109 1.104 Dufour 44 1:09:07 3.0

First Wed. - Class 1 IRC Fleet - 08/08/2018 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Boat Type Elapsed Points
1 Class 1 IRC Justus   2067   Dan Buckley 1.011   J/109 1:09:35 1.0

Third Wed. - Class 1 IRC Fleet at 19:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:05
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Boat Type Elapsed Points
1 Class 1 IRC Godot   4475   John Godkin 1.090     1:07:38 1.0
2 Class 1 IRC Justus   2067   Dan Buckley 1.011   J/109 1:14:34 2.0
3 Class 1 IRC EOS   6695 KYC Cian McCarthy 1.015   X362 1:16:45 3.0

Fourth Wed - Class 1 IRC Fleet - 29/08/2018 at 19:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Boat Type Elapsed Points
1 Class 1 IRC Freya   5077 KYC Conor Doyle 1.201   XP50 1:00:48 1.0
2 Class 1 IRC Godot   4475   John Godkin 1.090     1:09:07 2.0
3 Class 1 IRC Justus   2067   Dan Buckley 1.011   J/109 1:15:55 3.0

First Wed. - Class 2 Echo Fleet - 08/08/2018 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Boat Type Elapsed Points
1 Class 2 Echo Miss Charlie   19191   Patrick Beckett 0.896 0.907 Tofinou 1:21:09 1.0
2 Class 2 Echo Cirrus   1173   Gerard & Mathilde Campbell 0.979 0.965 Elan 31 1:16:11 2.0

Second Wed. - Class 2 Echo Fleet - 15/08/2018 at 19:00:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Boat Type Elapsed Points
1 Class 2 Echo ValKriss   3450   Dann/Murphy/Hennessy 0.873 0.867 First 345 1:09:31 1.0
2 Class 2 Echo Miss Charlie   19191   Patrick Beckett 0.896 0.907 Tofinou 1:10:45 2.0
3 Class 2 Echo Cirrus   1173   Gerard & Mathilde Campbell 0.979 0.965 Elan 31 1:08:30 3.0

Third Wed. - Class 2 Echo Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Boat Type Elapsed Points
1 Class 2 Echo Reavra Too   3300 KYC Stephen Lysaght 0.993 1.003 Elan 333 1:17:05 1.0
2 Class 2 Echo Miss Charlie   19191   Patrick Beckett 0.893 0.907 Tofinou 1:28:20 2.0
3 Class 2 Echo ValKriss   3450   Dann/Murphy/Hennessy 0.879 0.867 First 345 1:32:59 3.0
4 Class 2 Echo Cirrus   1173   Gerard & Mathilde Campbell 0.976 0.965 Elan 31 1:24:09 4.0

Fourth Wed - Class 2 Echo Fleet - 29/08/2018 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Boat Type Elapsed Points
1 Class 2 Echo Miss Charlie   19191   Patrick Beckett 0.892 0.907 Tofinou 1:30:36 1.0
2 Class 2 Echo Reavra Too   3300 KYC Stephen Lysaght 1.001 1.003 Elan 333 1:24:44 2.0
3 Class 2 Echo ValKriss   3450   Dann/Murphy/Hennessy 0.874 0.867 First 345 1:42:09 3.0
4 Class 2 Echo Cirrus   1173   Gerard & Mathilde Campbell 0.973 0.965 Elan 31 1:32:00 4.0

First Wed. - Class 2 IRC Fleet - 08/08/2018 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Boat Type Elapsed Points
1 Class 2 IRC Cirrus   1173   Gerard & Mathilde Campbell 0.94   Elan 31 1:16:11 1.0
2 Class 2 IRC Miss Charlie   19191   Patrick Beckett 0.942   Tofinou 1:21:09 2.0

Second Wed. - Class 2 IRC Fleet - 15/08/2018 at 19:00:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Boat Type Elapsed Points
1 Class 2 IRC Cirrus   1173   Gerard & Mathilde Campbell 0.94   Elan 31 1:08:30 1.0
2 Class 2 IRC Miss Charlie   19191   Patrick Beckett 0.942   Tofinou 1:10:45 2.0

Third Wed. - Class 2 IRC Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Boat Type Elapsed Points
1 Class 2 IRC Cirrus   1173   Gerard & Mathilde Campbell 0.94   Elan 31 1:24:09 1.0
2 Class 2 IRC Miss Charlie   19191   Patrick Beckett 0.942   Tofinou 1:28:20 2.0

Fourth Wed - Class 2 IRC Fleet - 29/08/2018 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Boat Type Elapsed Points
1 Class 2 IRC Miss Charlie   19191   Patrick Beckett 0.942   Tofinou 1:30:36 1.0
2 Class 2 IRC Cirrus   1173   Gerard & Mathilde Campbell 0.94   Elan 31 1:32:00 2.0

First Wed. - Class 3 Echo Fleet - 08/08/2018 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Boat Type Elapsed Points
1 Class 3 Echo Valfreya   4297   David Rioma 0.92 0.920 Sigma 33 0:57:33 1.0

Second Wed. - Class 3 Echo Fleet - 15/08/2018 at 19:00:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Boat Type Elapsed Points
1 Class 3 Echo Runaway Bus   7055   Alan Mulcahy 0.974 0.964 Quarter Ton 1:04:47 1.0
2 Class 3 Echo Deboah   9613   Martin Hargrave 0.838 0.835 Impala 28 1:17:26 2.0

Third Wed. - Class 3 Echo Fleet at 19:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Boat Type Elapsed Points
1 Class 3 Echo Saoirse   149   Richie Hanley 0.835 0.846 GK24 1:13:37 1.0
2 Class 3 Echo Valfreya   4297   David Rioma 0.920 0.920 Sigma 33 1:07:39 2.0
3 Class 3 Echo Chameleon   152   Padraig O'Donovan 0.883 0.885 Fastnet 35 1:15:43 3.0

Fourth Wed - Class 3 Echo Fleet - 29/08/2018 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Boat Type Elapsed Points
1 Class 3 Echo Saoirse   149   Richie Hanley 0.837 0.846 GK24 1:07:21 1.0
2 Class 3 Echo Chameleon   152   Padraig O'Donovan 0.880 0.885 Fastnet 35 1:05:10 2.0
3 Class 3 Echo Deboah   9613   Martin Hargrave 0.838 0.835 Impala 28 1:12:03 3.0
4 Class 3 Echo Runaway Bus   7055   Alan Mulcahy 0.974 0.964 Quarter Ton 1:16:11 4.0

First Wed. - Class 3 IRC Fleet - 08/08/2018 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Boat Type Elapsed Points
1 Class 3 IRC Valfreya   4297   David Rioma 0.914   Sigma 33 0:57:33 1.0

Second Wed. - Class 3 IRC Fleet - 15/08/2018 at 19:00:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Boat Type Elapsed Points
1 Class 3 IRC Runaway Bus   7055   Alan Mulcahy 0.895   Quarter Ton 1:04:47 1.0

Third Wed. - Class 3 IRC Fleet at 19:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Boat Type Elapsed Points
1 Class 3 IRC Valfreya   4297   David Rioma 0.914   Sigma 33 1:07:39 1.0
2 Class 3 IRC Saoirse   149   Richie Hanley 0.845   GK24 1:13:37 2.0
3 Class 3 IRC Chameleon   152   Padraig O'Donovan 0.898   Fastnet 35 1:15:43 3.0

Fourth Wed - Class 3 IRC Fleet - 29/08/2018 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Boat Type Elapsed Points
1 Class 3 IRC Saoirse   149   Richie Hanley 0.845   GK24 1:07:21 1.0
2 Class 3 IRC Chameleon   152   Padraig O'Donovan 0.898   Fastnet 35 1:05:10 2.0
3 Class 3 IRC Runaway Bus   7055   Alan Mulcahy 0.895   Quarter Ton 1:16:11 3.0

www.kyc.ie
kycsailingsec@gmail.com


Sailwave Scoring Software 2.25.9
www.sailwave.com